e-ders

Tübitak tan e-Ders Projesi Geliyor

TÜBİTAK'ın hazırladığı e-ders projesiyle farklı illerde eğitim gören üniversiteliler Ankara ya da İstanbul'daki büyük üniversitelerin öğrencisi olacak. Hakkâri ya da Ağrı'daki öğrenci, ODTÜ hocasından ders alabilecek.

Türkiye'nin çeşitli illerindeki üniversitelerden lisans eğitimi alan öğrencilere fırsat eşitliği sağlayacak yeni bir proje hayata geçiriliyor. TÜBİTAK tarafından hazırlanan projeyle Hakkari, Ağrı, Yozgat gibi illerde yükseköğrenimlerine devam eden öğrenciler, Boğaziçi ya da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin de (ODTÜ) aralarında bulunduğu büyük üniversitelerdeki hocalardan ders alabilecek.

İNTERNET ÜZERİNDEN EĞİTİM

E-Ders ve E-Müfredat projesi geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, tüm müfredatın internet ortamına taşınacağı yeni bir sistem hazırlıyor. Şu anda 46 binden fazla görsel ve işitsel materyalin yüklendiği sistemi öğrenciler 8 ay sonra kullanabilecek.

Öğrencilerin "dersi kaçırdım" sıkıntısı bitiyor. Öğrenciler, okullarda anlatılan her dersi, internetten de izleyebilecek.

Dersler, video, animasyon ve çeşitli programlarla sanal ortamdan da takip edilebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın üstünde çalıştığı ve sekiz ay sonra hayata geçirmeyi planladığı "e-müfredat" ve "e-ders" sistemi artık öğrencilere bu imkanları sağlayacak.

Uygulama, dersleri kaçıran veya dersi izlemesine rağmen ek bilgi edinip kendini geliştirmek isteyen öğrencilere kolaylık sağlamayı amaçlıyor.